שאלות ותשובות

______________________

הליך הסדרת מעמד בישראל לבן זוג בעל אזרחות זרה זהו הליך מורכב שנימשך במשך שנים רבות. במהלכו בני הזוג צריכים להגיש רשימה ארוכה של מסמכים ממדינת מוצא של בן הזוג הזר וכן הוכחות מגוונות לכנות הקשר בין בני הזוג.

במשך השנים בהם ההליך מתנהל בני הזוג יצטרכו להגיע פעמים רבות ללשכת משרד הפנים לשם הוכחת כנות הקשר בניהם, להגיש מסמכים חדשים וכן לעבור ראיונות להוכחת הקשר הזוגי. ההליך הוא מאוד בירוקרטי והמורכבות שלו משתנה מלשכה ללשכה. יש לקחת בחשבון שעצם העובדה שאתם מנהלים קשר כנה ואמיתי לא בהכרח אומר שבת הזוג תקבל מעמד בישראל.

מדי שנה מוגשים למשרד הפנים אלפי בקשות להסדרת מעמד בישראל חלקם כנות ואמיתיות וחלקן פיקטיביות, לכן משרד הפנים בנה לעצמו מנגנון מאוד קשוח, מורכב עם מכשולים רבים לשם בדיקה של אותם הזוגות שמבקשים הסדרת מעמד בישראל, מנגנון זה ברוב הפעמים מכשיל גם את הזוגות שמסדירים את מעמדם באופן כנה.

יש לצאת מנקודת הנחה שמשרדי הפנים מעדיפים לסרב בהענקת המעמד מאשר לאשר אותו, לכן טרם הגשת הבקשה במשרד הפנים מומלץ לגשת לייעוץ מקצועי אצל עורך דין בעל מומחיות וניסיון בתחום על מנת לקבל ייעוץ מקצועי בכל הנוגע להליך.

 

______________________

בהחלט כן, החוק מאפשר גם לבני זוג מעורבים שלא נשואים משמע "ידועים בציבור" להתחיל הליך הסדרת מעמד מול משרד הפנים. בני הזוג חייבים לנהל משק בית משותף ולהתגורר תחת אותה קורת גג. במידה ובני הזוג יבחרו לא להתחתן משך ההליך לקבלת האזרחות ימשך כ-7 שנים. לעומת זאת במידה ובני הזוג יתחתנו, משך ההליך יארך כ-5 שנים. הזמנים שצוינו לעיל הם התקופה האופטימלית במידה והכל עובר כשורה ובני הזוג לא נתקלים בקשיים מצידו של משרד הפנים.

______________________

אתם חייבים להכין את עצמכם לכך שנציג ממשרד הפנים אינו חבר שלכם, כל דבר שאתם אומרים בנוכחות הנציג יכול לשמש נגדכם גם אם לדעתכם אין בכך שום דבר רע. תפקידו של הנציג ממשרד הפנים הוא לבדוק את כנות הקשר ביניכם. לאור העבודה שמשרד הפנים מתמודד עם המון זוגות פיקטיביים שמבקשים מעמד בישראל – הזוגות שמנהלים קשר כנה "משלמים" כתוצאה מכך.

לנציג ממשרד הפנים יש סמכויות רחבות לבחינת כנות הקשר בין בני זוג לרבות פגיעה בפרטיות בני הזוג.

לתשובות שתתנו במהלך הריאיון יהיו השלכות קריטיות בעניין עתיד בקשתכם להסדרת מעמד בן הזוג הזר.

השאלות במהלך הריאיון: פרטיות, קטנוניות וחודרניות. מניסיון גם בני זוג אשר מנהלים זוגיות במשך שנים לא תמיד יודעים או זוכרים את התשובות ולפיכך יש להתכונן היטב לראיון מבעוד מועד. דוגמא לשאלות:

באיזה צבע נעלי הבית שבן הזוג שלך לבש אתמול?

מה אכל הבן זוג שלך לארוחת ערב?

באיזה סופר הבן זוג שלך עשה קניות שבוע שעבר?

כמו כן, תדעו שמתן תשובה שגויה או תשובה חלקית יכול להוביל לביטול של כל ההליך. לכן ישנה חשיבות רבה להתייעצות עם עורך דין בעל ניסיון והתמתחות בהליך זה, שינחה אתכם איך להתנהג ואיך לענות על השאלות.

______________________

במקרה כזה ניתן להגיש בקשה להסדרת מעמד מבלי לסגור את הבקשה למקלט מדיני.
מניסיון משרדנו ישנן משרדי פנים אשר דורשים במעמד פתיחת התיק כי המבקש מקלט יסגור את הבקשה ובמידה ולא יעשה כן לא יוכל להתחיל בהליך הסדרת מעמד. למשרדנו חשוב שהזוגות ידעו את זכויותיהם ויעמדו עליהם. לבן זוג בעל האזרחות הזרה יש אפשרות לפתוח הליך הסדרת מעמד ובמקביל להמשיך לנהל את הבקשה למקלט מדיני מבלי שהליך אחד יפגע בשני. בכל מקרה טרם הגשת הבקשה יש להיוועץ עם עורך דין שמומחה בתחום.

______________________

בהחלט כן, לאזרחי ישראל יש את הזכות להסדיר מעמד של בני זוגם מאותו המין.

______________________

בהחלט כן, ניתן לצרף את הילד להליך במידה והוא עומד בקריטריונים הנדרשים, למשל בני הזוג חייבים להיות נשואים, הילד חייב להיות קטין מתחת לגיל 17.5, יש צורך בהסכמה של ההורה הביולוגי השני לשינוי מעמדו של הילד בישראל. במקרה כזה הילד מקבל מעמד בהתאם לסטטוס של אימו שעוברת את ההליך בישראל.

______________________

בהחלט כן, הורה של אזרח ישראלי שלא זכאי לעליה לישראל רשאי לעבור לגור בישראל במידה ועומד בקריטריונים הנדרשים על פי החוק, עיקרי הדרישה הם "הורה קשיש ובודד" הורה קשיש הכוונה היא לגילו של ההורה – נשים מעל גיל 62 לעומת הגברים מעל גיל 64. כמו כן יש דרישה שההורה שבשבילו מבקשים מעמד בישראל יהיה בודד משמע ללא בן זוג וללא ילדים נוספים. יודגש כי ישנה פרשנות רחבה למושג "בודד" וכל מקרה משתנה לגופו, הרציונל שעומד מאוחרי הדרישה הזו היא שבמדינת אזרחותו של ההורה לא יהיה אף אדם קרוב שיכול להיות עימו ולטפל בו. יודגש כי ישנם מקרים חריגים בהם ניתן להגיש את הבקשה גם כאשר להורה ישנם ילדים נוספים. כמובן שכמו כל הליך של הסדרת מעמד בישראל גם ההליך הנ"ל הוא הליך מורכב שמצריך הרבה בירוקרטיה והתנהלות מקצועית מול משרד הפנים לכן ההמלצה היא לקבל ייעוץ מקצועי וליווי אישי טרם הגשת הבקשה.

______________________
במקרה כזה יש צורך להגיש תביעת אבהות לבית המשפט לענייני משפחה בישראל. במידה ובית המשפט מתרשם כי אכן יש סבירות לקיום קשר משפחתי בין הצדדים בתביעה, בית המשפט יורה באמצעות צו לביצוע בדיקה גנטית לצורך הוכחת אבהות. בהתאם לתוצאות הבדיקה הילד יהיה זכאי לקבל אזרחות.

______________________

בהחלט כן, במקרה זה ניתן להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה בישראל ולבקש לקבל צו לבדיקה גנטית בחו"ל. הבדיקה תתבצע בשגרירות הישראלית במדינה בה הילד נמצא.

______________________

ניתן להגיש ערער על כל החלטה שהתקבלה על ידי משרד הפנים תוך 21 ימים, הערר מוגש למשרד הפנים עצמו והוא נקרא "ערר פנימי". הערר נושא עלויות גבוהות ואורך זמן רב עד שמתקבלת ההחלטה. במהלך תקופה זו ההליך נעצר ובן הזוג הזר ברוב המקרים יהיה ללא אשרה. למשרדנו פונים הרבה זוגות שמתחילים את ההליך באופן עצמאי, ללא ליווי עורך דין ונתקלים בסירוב וסגירת תיק במשרד הפנים. לכן ישנה חשיבות גדולה לקבל ייעוץ וליווי מקצועי אצל עורך דין מומחה בתחום טרם תחילת ההליך.

Задать вопрос адвокату

Задать вопрос или получить консультацию

Задать вопрос или получить консультацию

השאירו פרטים ועורך דין יצור איתכם קשר בהקדם.

דילוג לתוכן